صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
پژوهشکده دفاع مقدس، موزه هوانوردی و دفاع مقدس و اندیشکده ولایت افتتاح شد
26 خرداد 1399
پژوهشکده دفاع مقدس، موزه هوانوردی و دفاع مقدس و اندیشکده ولایت در ستاد فرماندهی نیروی هوایی ارتش افتتاح شدند


بهمن کارگر؛ رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در مراسم افتتاح موزه هوانوردی و دفاع مقدس
و اندیشکده ولایت گفت: دستاوردهای دفاع مقدس را می‌توانیم برای سال‌های متمادی مورد استفاده قرار دهیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره داشتند اگر دفاع مقدس نبود، انقلاب اسلامی با چالش‌های جدی مواجه می‌شد، می توان گفغت پیروز اصلی در دفاع مقدس، مردم بودند و نیروهای مسلح افتخار داشتند که به‌عنوان نماینده ملت ایران، در دفاع مقدس حضور داشته باشند.

کارگر گفت: در ارتباط با برگزاری چهلمین سالگرد دفاع مقدس در سال جاری، مراسم‌ و برنامه‌های متنوع در سطح ملی پیش‌بینی شده است؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا، مقرر شده است از رسانه‌ها و فضای مجازی در این زمینه بیشتر استفاده شود.

وی افزود: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نقش بسزایی در دفاع مقدس ایفا کرد و این نیرو در نخستین ساعات حمله رژیم بعث به خاک کشورمان، خود را مهیای نبرد کرد و در واقع نیروی مقدم در نیروهای مسلح برای رویارویی با دشمن بود. همچنین به‌دلیل وفاداری که نسبت به انقلاب اسلامی داشت، در ذهن مردم کشور، به‌عنوان نیروی پیشگام در انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: فعالیت‌های نیروی هوایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس، باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شد و این نیرو با وجود محدودیت‌ها، موفقیت‌های زیادی را کسب کرد و با وجود تحریم‌ها، در بحث خودکفایی توفیقات زیادی داشته است.

کارگر افزود: با توجه به نقش تاثیرگذار پدافند نیروی هوایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس و بویژه عملیات‌های والفجر ۸ و کربلا ۴ و ۵، نقش این نیرو در دفاع مقدس آنطور که باید و شاید نشان داده نشده است؛ فلذا باید با استفاده از ظرفیت پیشکسوتان، خاطرات شفاهی برای ساخت فیلم‌های مستند فراهم شود.

وی گفت: فیلم «شوق پرواز» به کارگردانی مرحوم «یدالله صمدی» در آگاه شدن مردم نسبت به فعالیت‌های نیروی هوایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس، قابل تقدیر است و ما باید در خصوص شهدای نیروی هوایی ارتش، کارهای متعدد و  ویژه‌ انجام دهیم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: در هفته دفاع مقدس ۹ موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در ۹ استان افتتاح می‌شود که دو موزه نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد و مجموعا ۲۶ موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی دایر می‌شود.

 سردار کارگر گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این آمادگی را دارد تا در این موزه‌ها نقش نیروی هوایی را در هشت سال دفاع مقدس به نمایش بگذارد. 

وی افزود: جمله سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مبنی بر اینکه «در بحران توانستیم، تهدید را به فرصت تبدیل کنیم» چراغ راه ماست و موفقیت‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران داریم، از ارزش‌های دفاع مقدس بدست آمده است.

وی گفت: دفاع مقدس را باید به نسل جوان به‌خوبی نشان دهیم و حضور در فضای مجازی در این‌ زمینه می‌تواند موثر و پیشگام باشد.

کارگر افزود: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و در نیروی هوایی باید پیگیری شود، پرداختن به «نقش نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس» در کتب آموزشی است.

وی در انتها گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حال تهیه ۱۰۰ فیلم مستند از دفاع مقدس است که نقش نیروی هوایی ارتش می‌تواند از جذاب‌ترین موضوعات این مستندها باشد.

عكس هاي مرتبط :
^