صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
سه‌شنبه 6 آذر 1397 گفتگو با موسی مهدی پور همکار بازنشسته نفت - آبادان، وطن من است و نفت دلبستگی ‌ام (مصاحبه)
آن روزها تنها حرفه موجود در این شهر کشاورزی و دامداری بود و بعدها نفت. پدربزرگش از جمله افرادی بود که در فراهم ساختن ملزومات برای حفاری چاه شماره یک مسجدسلیمان کمک می‌ کرد.

موسی مهدی‌پور درباره خود چنین می گوید: سال 1318 در مسجد سلیمان زاده شدم. آن روزها تنها حرفه موجود در این شهر کشاورزی و دامداری بود و بعدها كار در صنعت نفت. پدربزرگش از جمله افرادی بود که در فراهم ساختن ملزومات برای حفاری چاه شماره یک مسجد سلیمان کمک می‌ کرد. پدرش نیز از جمله کارکنان نفت بود. او استادکار چاه نفت شد و در بحرین که استان سیزدهم به شمار می‌آمد در حفر چندین چاه حضور داشت و با سابقه‌ای 40 ساله به افتخار بازنشستگی نائل آمد. موسی مهدی‌پور دنباله خدمات خاندانش را پی گرفت و در سال 1341 به استخدام صنعت نفت درآمد. تا سال 1350 در مسجد سلیمان ماند و بعدها به امور اداری انتقال یافت و تا آغاز جنگ در آبادان به خدماتش ادامه داد.

سال‌های آتش و دود

خانه ما در بوارده شمالی مورد اصابت خمپاره قرار گرفت و خواهرم شهید شد. در پی این اتفاق، خانواده‌ام را به تهران فرستادم، کارکنان پالایشگاه نیز تقسیم و به شهرهای مختلف منتقل شدند اما خودم به شکل اقماری در آبادان ماندم. در گیرودار جنگ بود که پسرم به جبهه رفت. او نوجوان بود و در سال اول دبیرستان تحصیل می‌کرد.

با اطلاع از اقدام او من نیز به جبهه‌ رفتم. پسرم در یک عملیات زخمی شد و من که گمان می‌ کردم شهید شده پس از جست‌ و جوهای بسیار سرانجام او را در بیمارستانی در تبریز یافتم. پس از دو ماه بستری، ترخیص شد و به افتخار جانبازی نائل آمد. تمام دوران 8 ساله دفاع مقدس در آبادان سپری شد، به علاوه 5 ماه که در جبهه و در سنگر دفاع از میهن به سرآمد.

پس از جنگ و تثبیت شرایط، کار و فعالیت در آبادان و مسجد سلیمان از سر گرفته شد. با دعوت از بازنشستگان آن ‌ها را به آموزش نیروهای جوان گماشتیم. 

راه‌اندازی کلاس‌های نهضت سوادآموزی در پالایشگاه نیز راهی بود که با ارتقای دانش کارکنان، به افزایش توان نیروها کمک می‌کرد چنان که عده‌ای با طی این کلاس‌ ها توانستند به مدارج بالا دست یابند.

بازنشستگی

سال 1378 پس از حدود 40 سال خدمت در حالی که معاونت امور اداری را بر عهده داشتم بازنشسته شدم. مدتی در یک شرکت خصوصی به فعالیت ادامه دادم اما احساس کردم زمان استراحت فرارسیده است. به همین علت یک سره از کار کناره گرفتم. تا سه سال پیش در آبادان و مسجد سلیمان زندگی می ‌کردم اما اکنون به اصفهان مهاجرت کرده و در همسایگی پسرم ساکن شده‌ام. اما بسیار به آبادان سفر می‌کنم به طوری که هنوز همه احتیاجاتم را از این شهر تامین می‌ کنم زيرا آبادان شهر من است ...

^