صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
شنبه 5 خرداد 1397 بازسازی سکوها، شکوه پایداری نفت
 
 
 

یوسف درویشی از پیشکسوتان صنعت نفت در دوران دفاع مقدس که در خارک و سیری و لاوان فعال بود و بازسازی سکوهای نفتی را شکوه پایداری نفت در آن دوران می‌داند.
در یک گفتگوی سه ساعته خاطرات وی را شنیدیم که بخش هایی از آن را تقدیم حضورتان می کنیم:
از کمبریج تا صنعت نفت!
بنده یوسف درویشی و متولد سال 1327 در شهر اهواز هستم.  دوران کودکی و جوانی را در این شهر سپری کردم و فارغ التحصیل رشته دکترای ایمنی از دانشگاه مکاتبه ای کمبریج هستم.
پس از اخذ دیپلم  در سال 1347 و قبل از اینکه به خدمت نظام وظیفه بروم، یک سال و شش ماه در مجموعه باشگاه آبادان مشغول خدمت به صورت پیمانی شدم و با دوستانی ارزشمند همچون
آقای باغ به، حسن آقایی و آقای کتیبه و همایون و امیل اوهانیان که رییس بنده بود همکاری داشتم.  یک سال و نیم در آنجا مشغول بودم اولین فعالیتم را از باشگاه نوساخته پیروز آبادان شروع شد. (که در منطقه پیروزآباد آبادان قرار داشت.) در اولین روزهای خدمت با عنوان مدیریت داخلی باشگاه فعالیت خود را آغاز کردم.
سرانجام در 24 دی ماه سال 1354 به استخدام رسمی شرکت ملی نفت  درآمدم، پس از ورود به صنعت نفت، مدتی به عنوان کارمند آموزشی در اهواز و آبادان دوره هایی را گذراندم. و بعد از آنجا عازم منطقه سیری شدم.
 
 
حمله به سکوی های نفتی و فداکاری نیروهای زحمتکش
در فروردین 1367 آمریکا مبادرت به حمله سکوهای نفتی کرد و بسیاری از سکوهای نفتی ما در جزیره سیری و لاوان را از بین برد.
اما با همت نیروهای فداکار منطقه سکویی که منهدم شده بود را مجددا به کار انداختیم و تولید را از سر گرفتیم.
البته در طول دوران جنگ تحمیلی، رژیم بعثی چندین بار به منطقه سیری حمله کرد. در پی حملات به منطقه دو بار موفق شد جزیره را مورد حمله سنگین قرار دهد که ضربات جدی به  اسکله نفتی جزیره وارد شد. ولی  باز هم با تلاش کارکنان فداکار از جمله آقایان عبداله زاده و محمودی آتش را در این منطقه مهار کردند و این اسکله ها را سرپا نگه داشتند.
حمله به آذرپاد
در شروع جنگ تحمیلی آذرپاد چند بار مورد حمله هوایی دشمن قرار گرفت که با استعانت خداوند متعال و با تلاش جهادگران صنعت نفت یک‌هزار تن سازه‌های فلزی تخریب شده در اسکله، مجددا بازسازی و حدود 700 تن سازه جدید جایگزین آن شد.
 حملات به تاسیسات نفتی به وسیله هواپیماهای میراژ فرانسه صورت می گرفت. این‌ها برای اینکه از رادار گریزان باشند روی سطح دریا به سطح 10 متر پروازو عملیات خود را آغاز می‌کردند.
یک روز صبح ساعت 6 طبق معمول که عادت به بازدید داشتم، یک لحظه احساس کردم دو تا هواپیما سفید رنگ روی دریا در پرواز بودند و همان زمان اسکله آذرپاد مار ا مورد اصابت موشک‌هایشان قرار دادند.
عملیات نصر
روزی که آمریکا سکوی نفتی( نصر) را زد، دقیقا از ساعت 7 بامداد تا 5 بعدازظهر درگیر عملیات بودیم، در همین راستا ناوچه جوشن نیز به حمایت ما آمد که مورد اصابت موشک قرار گرفت و تعدادی از رزمندگان ارتش به شهادت رسیدند و گروهی نیز مجروح شدند. ناخدا عباس زادگان ازجمله آنان بود.  بعد از یک هفته با تلاش همکاران چرخ صنعت نفت را به گردش درآوردیم تا اینکه در سال 1373  مجددا این سکو راه اندازی و بازسازی شد.
حصر آبادان و مجروح شدن من...
5 مهر سال 1360 و عملیات شکسته شدن حصر آبادان نقطه عطفی در طول مدت هشت سال دفاع مقدس بود که بنده نیز در آن حضور داشتم مجروح شدم. بعدها در عملیات آزادسازی سوسنگرد و فتح فاو نیز حضور یافتم.
خارگ جزیره پایداری
در سال 61 به مدت یک ماه نیم به خارگ منتقل شدم. در آن زمان خارگ به شدت بمباران می‌شد و سکوهای نفتی ایران به‌صورت جدی آسیب دید. هدف اصلی دشمن قطع صادرات نفت ایران بود، هر نفتکشی که از جزیره خارگ بارگیری می شد با فاصله کمی از جزیره خارگ مورد اصابت موشک دشمن قرار می‌گرفت.
با پایداری مردم بومی و خانواده کارکنان نفت و ایثارگری متخصصان صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، شرکت ملی نفتکش و سایر دلسوزان حاضر در صحنه، خسارت‌ها ترمیم و فعالیت‌های جزیره ادامه یافت و نام خارک به عنوان جزیره پایداری در تاریخ ثبت شد.
از استخدام تا  بازنشستگی...
در بدو استخدام با شرکت ALFفرانسه و یا همان (صوفیران) کار خود را به عنوان پزشکیار ارشد شروع کردم، سپس به جزیره سیری رفتم. دو سال در درمانگاه سیری بودم و در آنجا یک درمانگاه مجهز احداث کردیم، سپس به دستور مدیر عامل وقت صوفیران آقای امین به عنوان رییس خدمات اجتماعی سیری منصوب شدم. در سال 1367 به عنوان معاون خدمات عمومی منصوب شدم، که در اصطلاع (در برگیرنده خدمات اجتماعی، امور مسافرت، خدمات عمومی، حسابداری و آمار نفت بود) سپس بنا به نیاز منطقه به عنوان افسر ایمنی بهداشتی صنعتی به آتش نشانی منصوب شدم و سرانجام نیز با عنوان معاون ایمنی آتش نشانی کل منطقه سیری بازنشسته شدم در تمام دوران خدمت‌ام در سیری دو پروژه مهم انجام شد: یکی ساخت کارخانهN.G.L و دیگری کارخانه انتقال گاز سلمان لاوان به کشور امارات بود.
 
زندگی دوباره
در سال 1389 به افتخار بازنشستگی نایل آمدم. پس از بازنشستگی به فعالیتهای خود در حوزه نفت در قالب بخش خصوصی ادامه می دهم و همان نشاط را دارم از این بابت خدا را شاکرم.
 سایت ستاد حفظ آثار
راه‌اندازی سایت کار بسیار مطلوبی بود و بنده بسیار این سایت را می پسندم و اخبار و مطالب آن را می خوانم.
خوب است اقدامی صورت بگیرد که خانواده های  نفتی و همین طور کارکنان صنعت نفت بتوانند از تاسیسات جنوب  بازدید داشته باشند و بتوانند با رشادت‌های کارکنان وزارت نفت در دوران دفاع مقدس آشنا شوند، بسیار عالی خواهد بود.
همچنین امیدوارم موزه های نفت نیز بتواند تمام آثار باقی مانده را جمع آوری کند و در معرض عموم قرار دهد و نگذارد این تاریخ پرشکوه از بین برود!
در پایان از زحمات تمام همکاران شما در ستاد حفظ و آثار و موزه های صنعت نفت تشکر میکنم و آرزوی موفقیت روزافزون برای شما عزیزان دارم.
 
 
^