صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
چهارشنبه 9 اسفند 1396

۵ روز از تقویم نفت در سال های دفاع مقدس

بر خلاف آنچه در تقویم های رسمی انعکاس یافته است، جنگ برای مناطق نفت خیز حدود ۴۵ روز زوتر از سایر مناطق آغاز و برای ماموریت سازمانی خود زودتر از آنچه تصور می رفت با چالش مواجه شد.

بهمن سروشی؛ معاون عملیات وقت مناطق نفت خیز جنوب در این باره می گوید: حدود یک ماه و نیم پیش از آغاز جنگ تحمیلی (نیمه مردادماه سال ۱۳۵۹) شاهد حرکت های ایذایی از سوی دشمن بعثی در نزدیکی های مرز، حوالی دهلران و چشمه خوش بودیم. در همان زمان کارکنان شرکت ملی نفت ایران در همان حوالی دهلران و چشمه خوش مشغول انجام عملیات حفاری بودند که تیراندازی های دشمن به تاسیسات نفتی سبب ایجاد رعب و وحشت در میان کارکنان شده بود به طوری که دراوایل شهریورماه عده ای دکل حفاری را ترک کردند و در اهواز مستقر شدند و کم کم کار حفاری در ان منطقه رو به تعطیلی رفت.

۱ مهر؛ کارخانه های بهره برداری دهلران و چشمه خوش بمباران شد
 واحد بهره برداری دهلران، در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران از توابع استان ایلام با ظرفیت فرآورش ۴۵ هزار بشکه در روز و همچنین واحد بهره برداری چشمه خوش واقع در ۵۲ کیلومتری شهرستان دهلران از جمله تاسیساتی بودند که در روز نخست مهرماه سال ۱۳۵۹ توسط هواپیماهای دشمن بعثی بمباران و ۱۰۰ درصد تخریب شد.
واحدهای چشمه خوش و دهلران که مدت ها در تصرف مزدوران عراقی قرار داشت پس از باز پس گرفتن، مورد بررسی و مطالعه اداره تعمیرات مناطق نفت خیز قرار گرفت و با کمک ستاد بازسازی مناطق قسمت های مهم آنها بازسازی، تعمیر و راه اندازی شد.

۲ مهر؛ مخازن نفت شماره ۱۱، ۱۲، ۲۸ و ۲۹ جزیره خارک بمباران شد
 در چنین روزی در سال ۱۳۵۹ مخازن نفت شماره ۱۱ و ۱۲ جزیره خارک توسط هواپیماهای دشمن بمباران شد، این مخازن ۲۷۲ هزار بشکه ظرفیت داشتند که در اثر بمباران ۱۰۰ درصد تخریب و غیر قابل تعمیر شدند.
 در روز دوم مهر ماه سال ۱۳۶۴ نیز هواپیماهای دشمن به جزیره خارک حمله کردند که در اثر آن مخازن نفت شماره ۲۸ و ۲۹ که هر کدام ظرفیت نگهداری یک میلیون بشکه نفت را داشتند به طور کامل منهدم شدند.

۳ مهر؛ حمله به نفتکش Merlin
 در چنین روزی در سال ۱۳۶۶ شناور Merlin،متعلق به کشور قبرس در ۴۰ مایلی جنوب جزیره خارک مورد اصابت موشک هواپیماهای دشمن قرار گرفت؛ این نفتکش دارای ۲۲۰ هزار و ۷۹۴ تن نفت سنگین بود.

۴ مهر؛ حمله به نفتکش Coral Cape
 در چنین روزی در سال ۱۳۶۶ یک روز پس از حمله به شناور Merlin، نفتکش Coral Cape نیز که متعلق به کشور قبرس بود در ۷۳ مایلی جنوب جزیره خارک مورد اصابت موشک هواپیماهای دشمن قرار گرفت؛ این نفتکش دارای یک میلیون و ۶۳۱ هزار و ۸۱ تن نفت سنگین بود.

۵ مهر؛ حمله به پالایشگاه گاز بیدبلند
در چنین روزی در سال ۱۳۶۶ پالایشگاه گاز بیدبلند بمباران شد، پالایشگاه گاز بیدبلند در ۱۴ کیلومتری غرب شهرستان بهبهان در استان خوزستان است، این پالایشگاه در طول هشت سال جنگ تحمیلی، ۴ بار بمباران و خسارت شدیدی را متحمل شد اما هر بار به دست مختصصان داخلی بازسازی و راه اندازی شد.

^