صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
سه‌شنبه 3 بهمن 1396 خودکفایی، یکی از مهمترین دستاوردهای در صنعت نفت در دفاع مقدس بود
 مهندس عباس قاضی رییس سابق منطقه عملیاتی خارگ:
خودکفایی، یکی از مهمترین دستاوردهای در صنعت نفت در دفاع مقدس بود
 
چندین سالی است که از بازنشسته شدنش می‌گذرد، با پایان خدمتش در واقع بخشی از تاریخ مقاومت شرکت نفت فلات قاره ایران پا به عرصه بازنشستگی گذاشت. تاریخی که هرگز از خاطره‌ها زدوده نمی‌شود.
عباس قاضی رییس سابق منطقه عملیاتی خارگ در حالی که هنوز مدت زیادی از بازنشستگی‌اش سپری نشده است، پای صحبت ما می‌نشیند تا از خاطرات زیبایش بگوید و از اینکه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چگونه باعث ظهور توانمندی‌های فنی صنعت نفت شد.
گفت‌و‌گوی کوتاه ما با مهندس قاضی را بخوانید:
 
*در ابتدا لطفاً درباره سابقه و چگونگی حضورتان در صنعت نفت بگویید؟
- بسم‌اله الرحمن الرحیم، من در سال 1357 پس از فارغ‌التحصیل شدن در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه اوکلاهما (‌ایالات متحده‌)، در مصاحبه شرکت نفت پذیرفته و برای فعالیت در شرکت نفت آیپک به جزیره خارگ اعزام شدم و از همان زمان تا اول آبان 89 که به افتخار بازنشستگی نائل آمدم در صنعت نفت دریایی و در مناطق مختلف عملیاتی مشغول به کار بودم.
 
* شما که بیش از 3 دهه در صنعت نفت دریایی کشور فعالیت داشتید سرفصل تحولات نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟
- پیش از انقلاب اسلامی همه دستگاهها و تجهیزات موجود در شرکت نفت فلات قاره ایران نو بودند، و از طرفی هیچ‌گونه چالش مهمی برای تأمین تجهیزات در صنعت نفت وجود نداشت. همه امکانات و تأسیسات برای شرکت سهل‌الوصول و تأمین آن به آسانی از خارج امکان‌پذیر بود، به همین دلیل به صورت طبیعی واحد تعمیرات در سالهای قبل از انقلاب عملاً کار تعویض و یا رفع مشکلات موردی را انجام می‌داد، چرا که اصلاً برای تعمیرات اساسی تجهیزات و قطعات انرژی صرف نمی‌شد و به راحتی یک قطعه و مجموعه جدید خریداری و جایگزین می‌شد. اما هنرنمایی کارکنان شرکت نفت فلات قاره زمانی پدیدار شد که قرار شد روی پای خودمان بایستیم. به همین دلیل معتقدم یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی طی 3 دهه گذشته این بوده است که حس اعتماد به نفس و توان فنی ما را تقویت کرد تا جایی که توانستیم بسیاری از نیازهای این صنعت را با اتکا به تجربه، تخصص و دانش کارکنان ایرانی و بدون نیاز به خارجی‌ها تأمین کنیم. به موازات مسئله جنگ هم در همان سالهای اولیه انقلاب، تأثیر فوری بر روی روند عملکرد شرکت نفت فلات قاره ایران بر جای گذارد و در حقیقت نقطه اوج هنر کارکنان صنعت نفت در سالهای دفاع مقدس مجال ظهور پیدا کرد به طوری که تأثیر مقاومت و مجاهدت آن روز کارکنان صنعت نفت باعث شکوفایی امروز این صنعت در ابعاد مختلف شده است.
 
*مسئله مهم شرکت نفت فلات قاره برای آینده چیست؟
- یک مسئله و دغدغه جدی که همواره ذهنم را به خود مشغول ساخته است، مسأله نیروی انسانی مورد نیاز این صنعت برای مسیر دشوار آینده است. ما در سالهای دفاع مقدس به خاطر مشکلات آن زمان تقریباً نیروی استخدامی جذب نکردیم و این مسأله باعث شد یک وقفه 8 ساله از نظر انتقال تجربه در فرآیند مستمر توسعه منابع انسانی به وجود آید، همچنین در سالهای اخیر نیز این دغدغه را داشته‌ام که تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نسبت به نیروهای صنعت نفت باید برعهده افرادی باشد که آشنایی بیشتری با ماهیت و مختصات این صنعت دارند.
 
- البته برنامه‌های خوبی برای تأمین نیروی انسانی صنعت نفت تدوین شده است. به موازات باید اعتراف کنم که جوان‌گرایی هم یک نیاز پراهمیت در روند توسعه صنعت نفت است و در سالهای آینده قطعاً نیروهای جوان متولیان توسعه و پیشرفت اقتصاد و صنعت کشور خواهند بود، به هر حال این صنعت در کنار جوان‌گرایی نیازمند تجربه و تخصص تجربی نیز هست که به تحقیق دنبال می شود.
 
 
^