صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
چهارشنبه 10 خرداد 1396

دستاوردهای فنی نفت در دفاع مقدس

تیر ماه سال 1366 بعد از پشت سر گذاشتن یک ترم دانشجویی، دو ماه تابستان فرصتی بود که توفیقی حاصل شد و با موافقت خانواده به رغم گوشه و کنایه های مدرس کارگاهی دانشگاه، از طریق جهاد دانشگاهی جهت انجام کارهای تدارکاتی و تراشکاری به اهواز اعزام شدم.

در اهواز در پادگانی تدارکاتی مشغول به خدمت شدم که در مقابل آن یک کارگاه تراشکاری قرار داشت که به ((دو هکتاری)) معروف بود. پنج –شش نفر بودیم که در این کارگاه مشغول بودیم و هر یک کارهای محوله را انجام می دادیم. روحیه ایثارگری این عزیزان با توجه به شدت گرمای طاقت فرسای آنجا، بسیار بالا بود. بیشتر کارهای ما در آنجا تعمیر پمپ های آبی بود که از خط مقدم جبهه به آنجا منتقل می شد و ما آنها را در اسرع وقت تحویل می دادیم.
 
پس از کار در کارگاه، در پایان وقت با جان و دل به کمک دیگر دوستان می رفتیم و در خالی کردن و بارگیری تدارکات اهدایی ملت عزیزمان به جبهه همکاری می کردیم.

یکی از روزها دستگاه تراش دچار مشکل شد و با توجه به حجم کار و سرعت انجام کارهای محوله، بایستی پمپ ها ردیف می شد، از آنجا که اینجانب در تعمیر دستگاه تراش، اطلاعاتی کسب کرده بودم، با تشویق دوستان این دستگاه در همان روز تعمیر و کار در موعد مقرر تحویل شد که از سوی رئیس پادگان و دیگر دوستان تشویق شدم.

هنگامی که شهر عراقی فاو به دست رزمندگان اسلام افتاده بود، با هماهنگی مسئول عقیدتی- سیاسی با یک اتوبوس به بازدید شهر های خرمشهر و آبادان و فاو رفتیم. در مسجد جامع خرمشهر بودیم که مسئول عقیدتی- سیاسی مشغول صحبت بود و از جنایات های صدام می گفت که توپخانه های عراقی به سمت ما شلیک کردند که گلوله آن در فاصله نزدیکی از ما به زمین  برخورد کرد. سریعا آن محل را ترک کردیم و برای بازدید از آبادان و فاو از روی پل بعثت که خراسانی ها آن را احداث کرده بودند عبور کردیم که در کنار این پل نیز یک پل متحرک دیده می شد که با موتور تراکتور کار می کرد. دیدن این دستاوردهای فنی برای ما خیلی جالب بود.
دیدن روحیه بالای رزمندگان اسلام در مقابل جنایات های صدام، ما را مصممتر کرد و اراده ما را بالاتر برد.

احمد پهلوان زاده- شرکت ملی گاز ایران

^