صفحه اصلی            معرفی ستاد        اخبار            تماشاخانه        آپارات        ارتباط با ما         نقشه سایت
سه‌شنبه 9 خرداد 1396

نقش سیب سرخ وزردک درپیروزی ۸ سال دفاع مقدس

نویسنده : رحیم محمدی (رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه ساری)

کتاب دفاع مقدس  را از سال ۱۳۵۹ تا۱۳۶۷ ورق زده ام وهرچه گشتم جایی سراغ از رشادتها وشجاعتهای مردان خستگی ناپذیر سوخت رسان را در۸ سال دفاع مقدس نیافتم بجز دویا سه کتاب به چاپ رسیده  توسط روابط عمومی شرکت ملی پخش که روایتگر خاطرات عزیزانی بود که قدمهایشان را بر سرزمین افلاکیان نهاده بودند و با افتخار لحظه های با برکت جبهه و جنگ را فریاد می زدند.

لحظه های دفاع رابا شعور بازخوانی کردم تا اهمیت سوخت وسوخت رسانی در صحنه های جنگ روایت شود .

اما قبل از آن سئوالاتی را در ذهن خود مرور کردم .

چرا تا به حال جایی حرفی از اهمیت سوخت و سوخت رسانی در جبهه های حق علیه باطل به میان نیامده است ؟

چرا تاکنون غیور مردانی که اگر نبودند شاید آن روز وضعیت طور دیگری پیش می رفت  را یادآور نشده ایم ویا اگر شده ایم زود از کنار آن گذشتیم . شرایط در آن زمان طوری بود که ایران اسلامی فقط به دنبال دفاع بود وهمه وهمه هر چه داشتند در کف اخلاص گذاشته بودند حتی مردان نفتی  که در کوله پشتی نفت کش های خود بمب متحرکی را به همراه دا شتند وقلبشان را به آسمانیها دخیل بسته بودند وتمام دنیا را بادا شته هایش زیرچرخ های نفتکشهای ۱۰ چرخ به فراموشی سپرده بودند وبا افتخار، سعی وتلاش را فریاد می زدند که بایداین محموله را به خط برسانیم تاچرخهای تانکها وخودروهای سبک وسنگین بچرخد . سوخت رسانی اساس پیشبرد جنگ بوده و هست  و باید دانست که چرخ جنگ بدون سوخت هرگز نخواهد چرخید .اگر جنگی برنامه سوخت رسانی مدون ودقیقی نداشته باشد شکست در آن حتمی خواهد بود .بنابراین می طلبید با برنامه های مدون وداشتن نقشه را و تشکیل یک کارگروه ویا ستادسوخت رسانی جدای از برنامه های دفاعی نقاطی را که باید سوخت با توجه به شرایط جوی به آن ارسال می شد شناسایی ومسیرها مشخص وزمان ارسال سوخت هم طی یک برنامه ای مدون ارائه  تا خودروها ،تانک ها ،هواپیماهها ،هلی کوپترها ،روستاهای اطراف وحتی سنگرها از برکات سوخت بی بهره نمانند .

 هرکدام از سوخت ها از اهمیت خاصی برخوردار بودند وبرای درخواست سوخت و پیگیری وضعیت موجود در جبهه نیاز بود که تدابیر امنیتی را توجه می نمودند لذا اطلاع رسانی باید بدرستی وبا رعایت امنیت مخابراتی انجام می پذیرفت. این امر موجب شد که در تماسهای متعدد سوخت ها را با اسم رمز صدا بزنند .بارها وبارها در لحظه های دفاع صحبت از زردک وسیب سرخ  شده بود نمیدانم برایتان آشنا هست یا نه ؟

رعایت مسائل امنیتی یکی از اصول مهم کار سوخت رسانی در جنگ است مساله ایمنی وحفاظت از فرآورده هاو حفاظت از خود وجان افراد با توجه به اشتعال زا بودن این فراورده های سبک نفتی در آن شرایط بحرانی تقریبا کاری دشوار بود. بمباران پی درپی مخازن پالایشگاه ها و انبار های ذخیره سوخت که بدتر از بمب عمل می کردند وحضور هواپیماهای دشمن در زمان حمل ونقل سوخت توسط نفت کش ها ی جاده پیما ونیاز مبرم سوخت همه وهمه وضعیت موجود را بسیار سخت کرده بود . حتی این مهم هم در جنگ دیده شد تا به بحث امنیتی سوخت درجبهه توجه جدی شود . این امر موجب شد تا به دنبال اسم رمزی برای سوخت ها در زمان مکالمه مخابراتی باشند بالاخره این امر تحقق پیدا کرد

بنزین را با نام سیب سرخ و گازوئیل یا نفت گاز را با اسم زردک معرفی کردند وآنها را با اسم رمزاز پشت بی سیم و یا تلفن صدا می زدند تا بتوانند شرایط را برای دریافت سوخت هموار کنند . 

اگر سیب سرخی نبود واگر زردکی نبود چگونه تانکها و نفربرها و خودروهای سبک قدرت حرکت به سوی دشمن را داشتند . نباید فراموش کرد مردانی را که زیر بارش هواپیماهای جنگنده دشمن همچنان در پالایشگاه ها نفس زنان پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر بلندترین برجها برافراشته اند تا با این تلاش در سرزمین دفاع غرش تانکهای خودی بگوش برسد .

شبهای سرد واستخوان سوز خوزستان ،قله ها وکوه پایه های برف گیر کردستان وروستاهای آسیب دیده مرزی ،سنگرهای پوشیده از کیسه های شنی ،همه وهمه اگر پای حرف دلشان بنشینیم برایتان خواهند گفت که اگر گرمایی در آن روزها در کنار گرمای صمیمیت ومهربانی هاوجود داشت حکایت کننده آن چراغ نفت سوز کوچکی است که با دستان یک دلیر مرد از فاصله های دور از لا به لای خمپاره ها به این دیار رسیده وروشن شده است .انگشت حیرت وتعجب در دهان گرفته ای ومی گویی چرا تا به حال لحظه ای به این مهم توجه نکرده بودم ؟ پاسخ چیست ؟

باکمی تامل خواهیم دانست که علت عدم این توجه براین است که لحظه ای حتی لحظه ای از فانوس آویخته به دیوار سنگرگرفته تا هواپیمای جنگنده در هوا از روشنایی خود دریغ نکرده اند وبا حرکت چرخهای تانک ها ونفر برها جانی دوباره گرفته اند . هر چه گفتنی بود برایتان گفتیم قطعا با خودت می گویی خب چه بایدکردوظیفه چیست ؟ چگونه باید از آن رشادتها تقدیر کرد و یاد و خاطره آن عزیزان را بار دیگر زنده کرد. هنوز دیر نشده است . می توان دوباره مروری کرد و این نقش آفرینی ها را در صفحه اول خدمت به میهن اسلامی نوشت تا همگان بدانند تا زمانیکه غیور مردان صنعت نفت استوار و محکم ایستاده اند هرگز به کشورمان ایران آسیبی نخواهد رسید زیرا که پشتیبان ولایت فقیه اند و بس .  زیرا که در ۸ سال دفاع مقدس نشان داده اند که وجودشان همانند دلاور مردان خطوط مقدم سرشار از ایمان است وگره خورده با خون شهدا . امروز که روایت گر این حماسه هستیم با فریاد بلند خواهیم گفت که رهرو راه شهدائی همچو تندگویان هستیم و نخواهیم گذاشت ثانیه ای چرخ قدرتمند صنعت نفت  بایستد . زیرا که بر این باوریم که همیشه عنایات مولاو مقتدایمان  حضرت ولی عصر (عج) همراه ماست. شادی روح شهدای ۸ سال دفاع مقدس، بویژه شهدای صنعت نفت صلوات.

^